Kamera och kikare
För många av oss är fotografering en naturlig del av resandet. En del av er är proffs, men för er som inte är det har vi sammanfattat de mest grundläggande rekommendationerna gällande fotografering. Notera även vår policy gällande UAV/Drönare och läs mer om vilken kikare ni ska ta med.
FOTOGRAFERING
Utrustning: Oavsett vilken kamera ni använder, kontrollera att den fungerar innan ni åker. Om ni köper en ny kamera eller använder en gammal som inte använts på länge, ta några bilder hemma för att säkerställa att allt fungerar som det ska. Det är även bra att ta med manualen till kameran ifall ni stöter på oväntade problem.
Batterier: Dåliga batterier är den vanligaste orsaken till kameraproblem på expeditioner. Ta med extra batterier.
Minneskort: Tumregeln är att ta med fler än ni tror att ni kommer att använda, för att undvika att behöva oroa er för lagringsutrymme
Stativ som används för att stabilisera kameror är inte så användbara ombord på fartyget eftersom de tenderar att överföra fartygets vibrationer. Däremot är stativ ett viktigt tillbehör vid norrskensfotografering från land.
Rengöring: Partiklar eller vattenstänk kan lätt fastna på kameralinsen och försämra bildkvaliteten. Vi rekommenderar att ni tar med en mikrofiberduk anpassad för optik.
Förvaring: Kameror är känsliga för väta och stötar, så en väska som skyddar mot detta är att rekommendera.
KIKARE
En bra kikare är verkligen rekommenderad och kommer garanterat förstärka djur- och naturupplevelser.
Alla kikare har olika förstoringsgrad och ljusstyrka, till exempel 8x32 eller 10x50. Den första siffran indikerar förstoringen, den andra siffran är linsens diameter. Minst 8x förstoring är att rekommendera, så 8x32 eller 10x42 är bra alternativ.
Så kallade 'Wide Field-kikare' ger ett bredare synfält och lite större chanser att upptäcka spännande djur eller fåglar. Kompakta modeller som t.ex. 8x25 är lämpliga för fickan, men har inte lika brett synfält eller lika bra ljusstyrka och kan ibland vara svårare att använda.
Kikare med gummerat hölje är generellt mer tåliga mot stötar, och vissa av dessa modeller är även vattentåliga, vilket är att föredra.
En tubkikare är ett fantastiskt redskap för att uppleva djurlivet på ett mer detaljerat sätt. Vänligen notera att tubkikare inte är lämpliga ombord på våra fartyg, eftersom stativet överför vibrationer, men de är utmärkta för landstigningar.
DRÖNARE
Om inget annat avtalas, är användning av drönare för privat bruk inte tillåten.